Hemen Başvur

Aile Dizimi eğitimi Nedir?

Aile Dizimi eğitimi Nedir?

Aile dizimi eğitimi, bireylerin aileleri ile içsel dünyalarında barışmalarını sağlamaya yarayan ve aile sisteminin bozulmuş olan taraflarını onarmayı temel amaç edinen bir terapi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra aile bireylerinin yaşı, cinsiyeti, yaşayıp yaşamadığı, bu kişilerin nerede ve ne zaman yaşadığı bir önem taşımamaktadır.

Aile Dizimi Terapisi Nasıl Etkiler Ortaya Koyar?

Aile dizimi, nesiller arasında yaşanan sorunların bir bellek kültürü oluşturması ve aktarımının gerçekleşmesi ile sonucunda doğan bireylerin devralmasının, kişinin davranışlarına bir etki gösterdiği inancı taşır. Bu yüzden de aile dizimi terapi yönteminde bu aktarımların doğası çözülerek atılan adımları kişi açısından kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Aile Sisteminin Zedelenme Sebepleri Nelerdir?

Aile dizimi terapisi temelinde, aileler arasındaki sistemin zedelenmesi ve kopması halinin nesiller boyu aktarılması sonucu bireylerin hayatlarını etkileyebilmesi bulunmaktadır. Aile sisteminin zedelenmesi, hasar görmesi ya da bozulmasına neden olacak travmatik olaylar ise şu şekilde verilmiştir:

·         Cinayet,

·         İntihar etme durumları,

·         Ani kayıplar yaşama,

·         Ani ölümler,

·         Aldatılma durumları,

·         İsteksiz / gönülsüz birliktelikler,

·         Terk edilme durumunda kalınma,

·         Tecavüz / taciz olayları ile karşı karşıya kalma,

·         İşkenceye maruz kalma durumu,

·         Boşanma yaşama,

·         Evlilik dışı çocuk sahibi olma durumu,

·         Düşük yapma,

·         Kürtaj,

·         Evlatlık verilme ya da evlatlık verme durumları,

·         Doğuştan olan zihinsel / bedensel rahatsızlıklar da aile sisteminin bozulması ve hasar görmesine sebep olacak durumlardan bazılarıdır.

Benzer Blog Yazıları

Hızlı Başvur

Aşağıdaki formu doldurarak hızlı başvuru yapabilirsiniz. Eğitiminiz ile ilgili en kısa zamanda akademi yetkililerimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.